I fastigheten finns 4 st tvättstugor samt ett mangelrum, allt i en separat byggnad i mitten av innergården.
Till varje lägenhet finns (minst) ett tvättchip som kan användas för att boka tvättpass. Detta sker i tvättstugan, via internet eller med Aptus bokningsapp, som finns tillgänglig för iPhone och Android.
Inställningar för bokningsapp
I appen behöver du ange användarnamn, lösenordord och en webbadress till leverantör. Användarnamn och lösenord hittas i ditt välkomstbrev, eller i utskicket som gjordes 2020-06-17. Nya uppgifter kan lämnas ut av styrelsen. Tjänsteadressen att klistra in är:
https://brfgamlestad.safeteam.se/aptusportalstyra/
Om tvättchipet tappats bort eller man önskar flera chip, så kan det beställas av styrelsen. Priset är 100kr/st.
Bokningsmetodik
- Varje lägenhet kan maximalt ha ett pass bokat åt gången. Nästa tvättpass kan bokas så fort ett bokat pass är påbörjat.
- Det är inte begränsat hur många pass man kan utnyttja.
- Du behöver påbörja ditt pass inom en timme från start.
- Om passet inte är påbörjat en timme efter starttiden blir passet tillgängligt för andra att boka. Om någon annan bokar tiden så mister du din tid.
- Tillgången till tvättstugan upphör automatiskt när din tid är slut.


